مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو در کلینیک تخصصی پوست و مو بیرانوند

مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو در کلینیک تخصصی پوست و مو بیرانوند

مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو در کلینیک تخصصی پوست و مو بیرانوند

کاشت مو یکی از عمل های زیبایی که مشترک هست بین خانم ها و آقایان است. نزدیک به ۶۰ درصد از آقایان و ۵۰ درصد از خانم‌ها در طول زندگی خود با ریزش مو مواجه می‌شوند. همه ما زیبایی و جوانی را حق خود می‌دانیم و تنها زمانی متوجه ارزش آن می‌شویم که در حال از دست دادن آن‌ها هستیم. داشتن موهایی پرپشت و طبیعی نقش غیرقابل انکاری در زیبایی و اعتماد به نفس ما هست. بنابراین شما تنها فردی نیستید که با مشکل ریزش مو دست و پنجه نرم می‌کنید. در این مقاله درباره کاشت مو و انواع روش های کاشت مو صحبت میکنیم. 

دلیل اصلی ریزش مو را باید ژنتیک یا وراثت بدانیم، با این وجود عوامل دیگری هم وجود دارند که باعث ریزش موها می‌شوند:

رژیم غذایی نامناسب،

فشار و استرسی،

بیماری‌های مختلف،

عدم تعادل هورمونی در بدن،

مصرف داروهای شیمیایی.

 

نکاتی که قبل از کاشت مو باید در نظر گرفت

 

افرادی که خواهان انجام کاشت مو هستند، باید یک سری موارد و نکات را قبل از انجام کاشت مو در نظر داشته باشند. ما این نکات را لیست میکنیم تا شما برای این عمل تصمیمات هیجانی و نادرست نگیرید. 

نکته بسیار مهم این هستکه فرد باید انتظارات منطقی و واقع بینانه‌ای از نتایج کاشت داشته شد . به عنوان مثال، این مورد باید در نظر گرفته شود که اگر موی سر فرد کم است، بعد از کاشت نباید انتظار موی پرپشت را داشت و افرادی که موهای ضخیم تری دارند، با نتایج بهتری روبرو خواهند شد.

موهای ضخیم خاکستری رنگ و یا روشن، نسبت به موهای نازک و تیره تر، نتایج بهتری را به همراه خواهند داشت.

ممکن هستنه ماه یا بیشتر زمان ببرد تا مو در ناحیه اهدایی رشد کند.

هزینه کاشت مو باید در نظر گرفته شود. در صورتی که آسیب یا تروما، علت ریزش مو شد ، کاشت مو به عنوان یک روش ترمیمی در نظر گرفته می‌شود و شامل هزینه‌های بیمه نخواهد شد، در غیر این صورت، جراحی زیبایی به حساب می‌آید و بیمه مبلغی را پرداخت نخواهد کرد.

احتمال بروز عوارض بعد از کاشت در افراد سیگاری بیشتر است. اگر صد در صد قصد انجام این روش را دارید، باید از چند هفته قبل، استعمال سیگار و دخانیات را کنار بگذارید.

در برخی موارد ممکن هستنیاز شد  مصرف داروهایی که به قطع ریزش مو کمک می‌کنند، بعد از کاشت ادامه پیدا کنند.

 

روش های کاشت مو طبیعی چیست؟

 

روش کاشت مو با جراحی و روش کاشت مو بدون حراجی در ادامه به توضیحاتی درباره هر 2 روش میپردازیم و با شفاف سازی شما را با این 2 روش و تصمیم گیری نهایی آشنا میکنیم.

کاشت موی نواری یا FUT

FUT قدیمی­ترین و متداول­‌ترین روش کاشت مو هست که به رئش کاشت مو با حراجی هم شناخته میشود. در آن پس از بی­هوشی یا بی­‌حسی نواری از پوست پشت سر (که اصطلاحا به آن، بانک مو گفته می‌­شود) برداشته شده و برای شست‌وشو و جدا کردن گرافت‌­ها (قطعه‌­ای از بافت حاوی فولیکول­‌های مو برای کاشت) به یک اتاق خاص برده می­‌شود. سپس گرافت­‌های جداشده در قسمت طاس یا کم‌­موی سر که دریافت‌­کننده نام هست، پیوند داده می‌­شود.

دکتر Leavitt می‌گوید: ” FUE و FUT هر دو می‌توانند نتیجه خوب یا ناموفق داشته باشند. بسته به عوامل مختلف ، ممکن هستهر یک در یک زمان معین در یک بیمار معین ارجحیت داشته باشند و به دلیل تغییر شرایط ، هر دو ممکن هستدر طول زندگی فرد برای بدست آوردن نتایج مطلوب استفاده شوند.

تکنیک‌ انتقال واحد‌های فولیکولی یا FUE که در ایران با نام FIT شناخته می‌شود از روش های کاشت مو بدون جراحی محسوب می شوند. روش‌هایی مانند SUT و Micro FIT نیز بر اساس روش FIT انجام می‌شوند.

FUE 

بعد از انجام بی‌حسی موضعی، یک نوار باریک از پشت سر با عنوان فلپ برداشته و محل آن بخیه زده می‌شود. فلپ را با کمک میکروسکوپ‌های پیشرفته به گرافت‌های تکی و دوتایی تقسیم می‌کند که در مرحله کاشت، در سطح طاسی سر کاشته می‌شوند.

FIT 

 گرافت‌های مو در این روش به طور جداگانه و پراکنده از بانک مو توسط هلدر دستی جداسازی می‌شود، این‌گرافت‌ها در مرحله کاشت به طور مستقیم در محل طاسی سر کاشته می‌شوند.

SUT 

برداشت گرافت‌ها از پشت سر و با استفاده از پانچ اتوماتیک انجام می‌شود. بنابراین آسیب کمتری به فولیکول مو وارد می‌شود، سرعت فرآیند کاشت افزایش می‌یابد.

Micro FIT 

 در روش Micro-FIT، جراح از ابزارهای بسیار ظریف و پیچیده­‌تری برای برداشت مو استفاده می­‌کند و ظاهر بهتر و عوارض کمتری نسبت به روش FIT هست.

 

مراقبت‌های بعد از کاشت مو

 

کاشت مو ممکن هستدر یک یا چند جلسه انجام شود و هر یک از جلسات نزدیک به چند ساعت طول بکشند. این موضوع تا حد زیادی به خواسته شما و نحوه کار جراح بستگی هست. با این حال این فرایند، سرپایی هستو شما در همان روز عمل به خانه برمی‌گردید.

پس از جراحی و استراحت در منزل، پزشک بانداژها را با دقت برمی هست. در این زمان احتمال متورم بودن سر وجود هست که پزشک ممکن هستداروهایی برای کاهش تورم تجویز کند. به احتمال زیاد در محل گیرنده و اهداکننده، کمی درد احساس می‌کنید. در این شرایط پزشک داروهایی برای تسکین شما و جلوگیری از بروز عفونت تجویز خواهد کرد. برخی از این داروها به شرح زیر هستند:

 

داروهای ضد درد و مسکن مانند ایبوپروفن،آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بروز عفونت،داروهای ضد التهاب مانند استروئید خوراکی و داروهایی برای تسکین درد، داروهایی مانند فیناستراید یا ماینوکسیدیل برای کمک به تحریک رشد مو.

جدا از پزشک و داروهای تجویزی او، یک سری اقداماتی وجود هست که اجرای آنها بر عهده شماست. با رعایت مراقبت‌های بعد از کاشت مو، قدم به قدم به نتیجه دلخواه خود از پیوند مو نزدیک‌تر می‌شوید.

برای شستن موهای خود چند روز بعد از جراحی اقدام کنید و در این مورد از پزشک مشورت بخواهید.

برای شستن موها از شامپو یا شوینده‌های ملایم استفاده کنید.

این امکان را دارید که بعد از گذشت ۳ روز فعالیت‌های خود را از سر بگیرید.

به‌مدت ۳ هفته هنگام شانه یا برس کشیدن موها، از فشار آوردن به پیوندهای جدید خودداری کنید.

تا زمانی که پزشک اجازه نداده است، از کلاه برای پوشاندن سرخود استفاده نکنید.

به‌مدت یک هفته ورزش نکنید.

 

ویژگی کاندیدای مناسب برای کاشت مو

 

زمانی که صحبت از کاشت مو می‌شود، بررسی یک سری مشخصات مو نشان می‌دهد که آیا شما کاندید مناسب انجام این روش هستید و کاشت مو می‌تواند نتایج زیبایی را برای شما به همراه داشته شد  یا خیر؟ مواردی از قیبل :

بافت مو

زمانی که بحث بافت مو به میان می‌آید، افرادی که موی فر یا مجعدی دارند، نتایج بهتری از کاشت مو را تجربه می‌کنند و واقعیت این هستکه موی فر و مجعد، تراکم بیشتری هست و هر چه تراکم مو بیشتر شد ، جراحی با موفقیت بیشتری انجام خواهد شد.

رنگ مو

رنگ مو، اصلی ترین عاملی هستکه میزان اثربخشی نتایج را نشان می‌دهد، آن هم به دلیل تضادی که میان رنگ مو و رنگ فرق سر وجود هست و هر چه این اختلاف رنگ بیشتر شد ، میزان طاس بودن و ریزش مو بیشتر مشخص می‌شود. آن دسته از افرادی که رنگ پوست و مویشان مشابه هم است، به عنوان مثال پوست تیره و موی تیره و یا پوست روشن و موی روشن دارند، طاس بودن و ریزش مو بیشتر به چشم می‌آید و این بدان معنهستکه این افراد، گزینه مناسبی برای انجام کاشت مو خواهند بود.

ضخامت مو

ضخامت مو، از دیگر عواملی هستکه مشخص می‌کند آیا کاشت مو با موفقیت انجام می‌شود یا خیر. آن دسته از افرادی که موهای ضخیم تری دارند، با نتایج زیبایی بیشتری روبرو خواهند شد چرا که ضخیم بودن موها کمک می‌کند تا جلوی نفوذ نور به فرق سر گرفته شود و در نتیجه به درفت‌هایی کمتری نیاز خواهد شد.

انعطاف پذیری فرق سر

یکی دیگر از عوامل مهم در موفق آمیز بودن نتیجه کاشت مو، کشسانی فرق سر است. هر چه فرق سر متراکم و فشرده شد ، برداشتن فولیکول‌ها از فرق سر و انتقال و کاشت آن‌ها نیز دشوارتر هستو بالعکس، اگر فرق سر شل شد ، روند برداشت فولیکول به راحتی انجام خواهد شد.

تراکم مو

تراکم مو، از دیگر عواملی هستکه مشخص می‌کند آیا شما کاندید مناسبی برای کاشت مو هستید یا خیر. آن دسته از افرادی که میزان تراکم مویشان کافی است، می‌توانند از مزایای این روش بهره مند شوند و به همین منظور، پزشک به بررسی تراکم فولیکول‌های مو در ناحیه اهدایی یعنی پشت و کناره‌های فرق سر می‌پردازد. حال اگر میزان تراکم فولیکول‌های مو کم شد ، فرد کاندید مناسبی در نظر گرفته نمی‌شود، چرا که میزان تراکم مو برای انجام این روش باید در حد متوسط و زیاد شد .

آن چه که اهمیت هست این هستکه هنگام تعیین این مورد که آیا فردی کاندید مناسب کاشت مو هستیا خیر، به تمام موارد گفته شده اهمیت داده شود. گاهی ممکن هستتراکم فولیکول‌های مو در نواحی اهدایی خوب شد ، اما نبود دیگر شرایط بتواند بر روی بالا بودن میزان تراکم تاثیر بگذارد و در نهایت، نتایح زیبایی مورد دلخواه و مطلوبی حاصل نشود. به همین خاطر، توصیه می‌شود حتما با پزشک باتجربه ما جناب آقا دکتر بیرانوند در این زمینه مشورت کنید تا مشخص شود که آیا شما می‌توانید از مزایای کاشت مو بهره مند شوید یا خیر.

 

 

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

;